مهندسی برق و الکترونیک
دانلود کتاب،مقاله،جزوه،پروژه،پایان نامه و ....
63842178078770657173.png

63842178078770657173.png

63842178078770657173.png

63842178078770657173.png


به گزارش ابرار اقتصادی با تلاش محققان سازمان نقشه بردارى كشور، سیستم GPRS در شبكه هاى تلفن همراه كشور جهت ارسال اطلاعات مكانى و سایر نیازها با سرعت بالا و هزینه كمتر براى كاربر راه اندازى مى شود.
محمد سرپولكى معاون فنى سازمان نقشه بردارى ایران در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: GPRS یك سرویس خدمات داده كاربران تلفن هاى همراه است كه با توجه به تشابهى كه نام آن با GPS دارد، بسیارى بر این تصور هستند كه این خدمات مربوط به ارائه اطلاعات موقعیت مى باشد. وى افزود: سرویس GPRS براى انتقال داده ها با سرعت متوسط از كانال آزاد TDMA در شبكه هاى تلفن همراه استفاده مى كند به طورى كه از سال ۱۹۹۷ GPRS به جاى استاندارد قبلى Circuit Switched Data، در استاندارد شبكه تلفن هاى همراه GSM قرار گرفته است و بر این اساس چند كاربر از یك كانال ارتباطى استفاده كرده و تنها زمانى كه قصد ارسال اطلاعات دارند از تمامى پهناى باند این كانال استفاده مى كنند.

وی در خصوص كاربرد خدمات GSM، اظهار كرد: ارتباط با شبكه اینترنت، دریافت Email به محض ارسال و ارسال پیام هاى آنى مثال هایى از كاربردهاى این خدمات هستند. سرپولكى خاطر نشان كرد: معمولا خدمات GPRS بر خلاف خدمات دیگر كه به صورت ثانیه اى محاسبه مى شدند، بر اساس میزان كیلوبایت مبادله، محاسبه مى شود و به صورت تئوریك سرعت خدمات GPRS، ۱۶۰ كیلوبایت در ثانیه است اما با توجه به اینكه این خدمات از كانال بلااستفاده شبكه تلفن هاى همراه براى انتقال اطلاعات استفاده مى نماید در شبكه هاى تلفن همراه با ترافیك زیاد این سرویس از سرعت پایینى برخوردار است. وى در گفت و گو با ایسنا افزود: خدمات GPRS در كلاس هاى مختلفى ارائه مى شود كه در نوع اول امكان برقرارى ارتباط همزمان تلفن همراه و GPRS وجود دارد(در حال حاضر هیچ سیستمى با این مشخصات وجود ندارد)، در نوع دوم در یك زمان تنها یكى از دو امكان تلفن همراه و یا GPRS میسر است و در نوع سوم یكى از دو امكان مى بایست توسط كاربر به صورت دستى انتخاب شود.
سرپولكى یادآور شد: در صورت استفاده از TCP/ IP هر تلفن همراه مى تواند یك یا چند آدرس IP داشته باشد و سرویس هاى نقطه به نقطه Point to point مانند خدمات اینترنت، یك نقطه به چند نقطه Point-to-multipoint مانند تلفن به صورت گروهى و خدمات پیام كوتاه Short Message Service از این طریق قابل ارائه مى باشد. وى در ادامه اظهار كرد: شركت هاى مخابراتى ارائه خدمات GPRS را در مقایسه با خدمات قبلى انتقال اطلاعات توسط تلفن هاى همراه را با قیمت هاى ارزان ترى ارائه كرده اند و قیمتى در حدود ۱ تا ۲۰ یورو به ازاى هر مگابایت انتقال اطلاعات در كشورهاى مختلف دریافت مى شود. این در حالیست كه در ایلات متحده آمریكا، شبكه T-Mobile هزینه ثابت ۳۰ دلار در ماه را در ازا ارائه خدمات GPRS از مشتركان دریافت مى نماید.
معاون فنى سازمان نقشه بردارى ایران با بیان این كه حداكثر سرعت خدمات GPRS بر اساس گزارشات سال ۲۰۰۳ بین ۴ تا ۵ كیلو بیت در ثانیه بوده است، در بیان كاربردهاى سیستم GPRS به ایسنا گفت: از كاربردهاى GPRS مى توان به مواردى مانند ارسال اطلاعات هواشناسى، وضعیت ترافیك، بورس، برنامه پرواز هواپیما،  قطار، نقل و انتقالات مالى در بانك، دریافت صورتحساب، كنترل موقعیت وسائل نقلیه، توزیع پیام هاى كوتاه به گروه هاى مختلف و ... اشاره كرد.

آرشیو مطالب
نظر سنجی
به مطالب وب من چه نمره ای میدین ؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
خبرنامه ی ایمیلی
ابزار آنلاینر جهانی
اخبار فناوری
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic